Transmedijska istraživanja – teme i ciljevi
Predmet koji vodim na F.L.U. u Beogradu postoji pod nazivom Transmedijska istraživanja i glavni je predmet na odseku za Nove medije koji od druge godine osnovnih studija prate studenti odseka NM. Kao izborni predmet ovu nastavu mogu pohadjati i studenti ostalih odseka Fakulteta kao i studenti doktorskih studija.
Predmet studentima daje uvid u istorijski sled zbivanja koji je uslovio razvoj aktuelnih novo-medijskih i post-medijskih iskustava i strategija koje centralna pitanja savremene umetnosti i estetike pronalazi i istražuje u relacijama i kontekstu društva. Nastava se odvija kroz teorijska predavanja i vežbe, kroz gostovanja istaknutih umetnika i teoretičara, kroz diskusione grupe kao i zajedničke projekte sa drugim ustanovama kao što su galerije i kulturni centri, kroz ekskurzije i pre svega samostalni rad studenata.
Svojim programskom profilom i organizacijom cilj ovog predmeta je praktično i teorijsko upoznavanje idejnih i performativnih specifičnosti konceptualne i postkonceptualne umetnosti, informatičke umetnosti, umetnosti podataka, kao i šireg konteksta i konsekvenci informatičke kulture. Predmet se takodje bavi izvodjačkim praksama umetnika koji se na različite načine vezuju za upotrebu i problem tela, od radikalnog body-arta preko bio-umetnosti do teorijskog performansa. Studenti se upoznaju sa osetljivim odnosom kulture i politike, sa pojavama i kontroverzama umetničkog aktivizma, haktivizma, taktičkim medijima, kulturom ometanja, itd.
Koncepcijska i poetska orjentacuja mog angažovanja na ovom predmetu je vezana za moj umetnički rad i praksu i investirana je u ideju umetnosti kao društvenog simptoma gde se polaže vera u umetnost kao formu mišljenja koja testira i politizuje postojeće kulturne obrasce tako što ih izlaže sopstvenim fikcionalizacijama, krajnostima i protivrečnostima.
Zoran Todorović / LINK